Tamara Ristoska Archives - Europe House

#20 TAMARA RISTOSKA INVITES MARTIN IVANOV

Мартин Иванов е дипломиран филмски монтажер на Факултетот за Драмски уметности. Како монтажер дебитирал на долгометражниот игран филм „Исцелител“ во режија на Ѓорче Стваревски. Повеќето од филмовите што ги монтирал биле прикажани на светски фестивали како Санденс, Клермонт – Феран, Палм Спрингс, престижните фестивали во Талин, Сао Пауло, Санта Барбара, Шангај, Пекинг, Каиро и многу други. Иванов е ко-сценарист и монтажер на играниот филм „Сестри“ добитникот на Специјалната награда на жирото во програмата Источно од западот, на филмскиот фестивал Карлови Вари. Во 2017та година заедно со актерот и режисерот Ивица Димитриевиќ, ја основаа продуцентската куќа „МИ ФИЛМ“, каде што има продуцирано, режирано и монтирано два долгометражни филмови.

#10 Tamara Ristoska invites Dina Jashari

▶️ Дина Јашари е млада 🎤пејачка што создава музика и студира пеење на Факултетот за музичка уметност во Скопје.
До сега ги има објавено песните: Последна минута, Зборови, Бои и Копнежи, а го најавува своето прво EP издание насловено ,,Дома”. Повеќето од песните се продуцирани заедно со Драги Иванов.
Нејзина главна цел е да создава и изведува нова, свежа македонска музика🎶.
Оваа година заедно со својот бенд настапи на неколку фестивали во 🇲🇰: Земјотрес, Today it’s all about jazz, Cinedays (CinEmusic), The Park Festival (Gostivar) и на Оревче, на настанот ,,30 години независна музичка сцена”.🆙👏

#9 Tamara Ristoska invites Filip Petkovski

🆕Во серијалот #CultureMatters уште една понеделничка епизода од подкасотот со Тамара Ристоска.
⏰Во следните 30 мин. запознајте го подобро мултимедијалниот уметник, Филип Петковски и неговата работа. Доктор на науки по изведбени уметности и културолошки студии на Катедрата за светска уметност, култура и танц на УКЛА (Универзитетот Калифорнија во Лос Анџелес) каде што работи и како асистент и многу повеќе за неговата работа… 👇

 

#7 Tamara Ristoska invites Bojan Rantasha

🚲На подкаст #7 со Тамра Ристоска ќе зборуваме за сите не доволно обележани патеки, незацврстени шахти, велосипедски патеки претворени во паркинг места, не доволно паркинг места за точаци, високи тротоари, пешаци на велосипедска и слични проблеми со кои се справуваат велосипедистите. И се ова ќе го збориме со вистинскиот човек – Бојан Ранташа кој е:
✅консултант за активен туризам, за развој на рурален и одржлив туризам,
✅консултант за социјално претприемништво и за одржлив развој на шумарство
✅туристички водич и
✅еден од најголемите активисти за развој на велосипедската култура!

Subscribe To our newsletter!