Podcast Archives - Page 2 of 6 - Europe House

#20 TAMARA RISTOSKA INVITES MARTIN IVANOV

Мартин Иванов е дипломиран филмски монтажер на Факултетот за Драмски уметности. Како монтажер дебитирал на долгометражниот игран филм „Исцелител“ во режија на Ѓорче Стваревски. Повеќето од филмовите што ги монтирал биле прикажани на светски фестивали како Санденс, Клермонт – Феран, Палм Спрингс, престижните фестивали во Талин, Сао Пауло, Санта Барбара, Шангај, Пекинг, Каиро и многу други. Иванов е ко-сценарист и монтажер на играниот филм „Сестри“ добитникот на Специјалната награда на жирото во програмата Источно од западот, на филмскиот фестивал Карлови Вари. Во 2017та година заедно со актерот и режисерот Ивица Димитриевиќ, ја основаа продуцентската куќа „МИ ФИЛМ“, каде што има продуцирано, режирано и монтирано два долгометражни филмови.

Книжевни рецензии со Читачот – Три исландски автори

Дали сте расположени да истражувате нови култури?
🇮🇸 Во новото видео со Читачот ви ги отвораме вратите кон исландската книжевност.

#18 Tamara Ristoska invites Dina Duma

Дина Дума е една од најуспешните режисерки од младата генерација. Дипломирала филмска и тв режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 2014 година, а во 2016 била дел од програмата Берлинале талентс. Нејзините најскорешни кратки филмови  „Елена“ – (2016), и  „Доаѓаат од центарот на светот“ – (2017) ја имаа својата премиера на фестивалот во Монтреал. Таа е најпрепознатлива по нејзиниот дебитантски игран филм Сестри (2021) кој премиерно беше прикажан на филмскиот фестивал Карлови Вари во натпреварувачката програма East of the West и ја освои специјалната награда од жиритo. Сестри е исто така првиот македонски филм кој се прикажува на Netflix

Книжевни рецензии и разговори со Читачот – Новогодишни препораки

Рекапитулација на најдобри книжевни дела од Европската книжевна сцена по препорака на наши издавачи и културни работници од книжевната сцена – во новогодишното видео на Читачот за книжевни рецензии со препораки за најдобрите европски наслови.

 

#16 Tamara Ristoska invites Milka Anchevska

Овој пат, на покана на Тамара Ристоска, гостинка е Милка Анчевска, една од најбараните кастинг директори во 🇲🇰.
🎞Нејзината филмска кариера се темели на 23 годишно искуство. Во 1998г. прв пат работи како личен асистент на „Прашина“ во режија на Милчо Манчевски, а до 2006г. работи на различни позиции во секторот продукција на филмски, тв проекти, фестивали и рекламни кампањи.
Во својата досегашна кариера како кастинг директор е дел од повеќе филмски остварувања: „Сенки“ во режија на Милчо Манчевски, „Искушение“ во режија на Бранко Костески, „Бунило“ во режија на Даријан Пејовски, кастинг консултант „Панкот не е мртов“ во режија на Владимир Блажевски, „До Балчак“ во режија на Столе Попов, „Еклер“ во режија на Марко Ѓоковиќ, „Врба“ во режија на Милчо Манчевски, „Јас не сум Игор“ во режија на Сергеј Георгиев, „Хомо“ во режија на Игор Иванов, „М“ во режија на Вардан Тозија, „По Тамбури“ во режија на Станислав Томиќ, „Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски и во „Беса“ – една од најпопуларните тв серии во Србија и во регионот.

Subscribe To our newsletter!